TCM Nutrisyon

TCM, insan ve doğanın uyumlu bir şekilde bir arada yaşama felsefesine dayanan bir sistemdir. TCM'nin temelini Yin ve Yang teorisi, beş element teorisi (Wu Xing), iç organlar teorisi (Zang Fu), kanal sistemi, öz (Jing), yaşam enerjisi ( Qi), kan, vücut sıvısı ve sendrom farklılaşması oluşturur.

Her ülkenin kendi beslenme ve beslenme düzeni olmasına rağmen, bölgeler veya ülkeler arasında benzerlikler mevcuttur. Çin'de sağlığın teşviki ve geliştirilmesi için beslenme profilinin tarihi en az 3000 yıl öncesine dayanmaktadır. TCM nutrisyonu pratik uygulamada “gıda ile sağlığın korunması” ve “diyet tedavisi” olmak üzere iki kısma ayrılır. Gıda ile sağlığın korunması, normal insanların günlük beslenmesi ve sağlık bakımı için uygundur. Diyet tedavisi, gıda tedavisi, yani diyetle tedavi olarak da bilinir ve hastalığı inceleme konusu oluşturur. Diyet tedavisi, klinik semptomları olan ancak tıbbi muayenede anormal endikasyonu olmayan alt sağlıklı kişilere uygulanabilir.

Antik klasik literatüre göre, TCM beslenmesinin teorik çekirdeği, bütünsellik, sendrom farklılaşmasına dayalı diyet önerileri, cennet sonrasının kökü olarak dalak-mide düşüncesi, tıp ve gıda homolojisi gibi birkaç önemli kavramı içermektedir.
TCM, insan vücudunun çeşitli bölümlerinin organik olarak bağlantılı olduğunu, yani insan vücudunun organik bir bütün olduğunu savunur. Diyet, vücudun tüm bölümlerini koordine etmek ve vücut ile doğa arasındaki uyumu teşvik etmek için önemli bir araçtır. Bütünsellik, aynı zamanda TCM nutrisyonunun özelliklerinden biri olan diyete dayalı sağlık bakımının temel ilkesi haline gelmiştir. Sendrom farklılaşmasına dayalı diyet önerileri, bireyler arasında birçok fizyolojik farklılık olduğunu ve bu nedenle semptomların “bireysel beslenme” olarak adlandırılan “bireysel önlemler” ile ele alınması gerektiğini vurgulayan TCM beslenmesinin önemli yönlerinden biridir. Sendrom farklılaşması, patolojilerin nedenlerini, doğalarını ve yerlerini ve patojenik Qi ile sağlıklı Qi arasındaki ilişkiyi belirlemek için klinik verilerin, semptomların ve belirtilerin analizi ve sentezi anlamına gelir. Sendrom farklılaşmasını takiben, hastalığı tedavi etmek için uygun bir diyet planı oluşturmak için diyet önerileri kullanılabilir.  TCM nutrisyonun temelinde, dalak ve midenin insanlar için cennet sonrasının “kökü”, beslenme kaynağı ve Qi ve kanın kökeni olduğu fikrine dayanır. Mide alımı yönetirken, dalak taşıma ve dönüşümü yönetir; ikisi birlikte özün gıdalardaki emilimini ve dağılımını tamamlamak için çalışır. Daha sonra besinlerden alınan öz, bağırsakları ve kasları, kemikleri ve kasları, cildi, saçı vb. besler. Ancak dalak ve mide uyumsuzluk yaşarsa, bu birçok rahatsızlığa neden olabilir.

TCM nutrisyonunun amacı, beslenme sağlığı gıda ürünlerinin acil durumunun yaşam standartlarında sürekli iyileştirme ile değiştirilmelidir. Günümüzde karşı karşıya kalınan tehlikeler artık beriberi, pellagra veya iskorbüt değil, diyabet, hipertansiyon, obezite, hiperlipidemi, kanser ve kalp hastalığıdır. Bu nedenle doğru beslenmenin vurgulanması insan sağlığının sağlanmasının temelidir. TCM nutrisyonunun ilkeleri yaşa özel olmalıdır, çünkü bu tür bireysel kişiselleştirme, farklı dönemlerde beslenmenin tahsisi için yardımcı olur. “Gençlikte tercih yapılmamalı, orta yaşta oburluk yaşamamalı, yaşlılıkta ise aşırı iştahlı olunmamalı” ilkelerinden yola çıkarak TCM nutrisyonu bilmeli, kendimiz ve hastalarımız için her zaman doğru beslenmenin öneminin farkında olmalıyız. 

TCM Nutrisyon programı, akupunktur uygulamaları ile birlikte veya öncesinde hastanın post-natal Qi dengesizliğinin regülasyonunu sağlamak, pre-natal Qi'nin yetmezliğini balanse etmek, organizmanın dengesini sağlamak amacıyla ayda bir hafta sonu, toplamında üç modülde hekim ve diş hekimlerine yönelik hazırlanan bir eğitim programıdır.

TCM Nutrisyon programına yalnızca TAoA bünyesinde TCM Akupunktur eğitim programını tamamlayanlar katılabilmektedir.

TCM Nutrisyon Eğitim Programı

Takvim

28-29 Mayıs 2022

TCM Nutrisyon
1. Modül

M. Levent Tekci
Eğitmen

TAoA | Salon 4-5

18-19 Haziran 2022

TCM Nutrisyon
2. Modül

M. Levent Tekci
Eğitmen

TAoA | Salon 4-5

6-7 Ağustos 2022

TCM Nutrisyon
3. Modül

M. Levent Tekci
Eğitmen

TAoA | Salon 4-5

TCM Nutrisyon Eğitim Programı

1

1. Modül İçeriği

Besinlerin Enerjisi ve 5 Tat
Besinlerin Enerjisi ve Termal Doğaları
Tatların Organ Korespodansları ve Besinler
Temel Maddeler (Qi, Kan, Jing, Jin-Ye)
Hastalıkların Nedenleri
Besinsel rejim ve emosyonel korespodanslar
Besinlerin Qi hareketi ve pişirme teknikleri
Orta Jiao'nun Önemi ve Toprak fazı
Günlük nutrisyonel ritimler ve mevsimsel nutrisyon
Nutrisyon ve patojenik faktörler
Yaşam Siklüsü
2

2. Modül İçeriği

Besinlerin Qi - Kan - Jing Özellikleri
Besinlerin Klasifikasyonu
Kanal Sistemi Patolojilerinde Besinler
6 Aşama ve 4 Seviyede Besinlerin Kullanımı


3

3. Modül İçeriği

Besinlerin 5 Element Korespodansları
Besinlerin Organ Korespodansları
Besinlerin internal patolojilerde diyetetik kullanımı

TCM Nutrisyon Eğitim Programı ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

TCM Nutrisyon programı Geleneksel Çin Tıbbı 'nın (TCM) özüdür ve bu özü bilmeden, TCM nutrisyon programını anlamanız imkansızdır.

• İç Hastalıklar
• Nörolojik
• Ortopedik
• Kas-İskelet Sistemi patolojileri
• Jinekolojik
• Genitoüriner
• Onkolojik
• Psikiyatrik
Not: Belirtilen bilim dallarına spesifik olarak bu eğitim programı uygulanmakla birlikte TCM Akupunktur programı ile birlikte TCM Nutrisyonu uygulamak gerekir.

The Academy of Acupuncture (TAOA)’nın bütün eğitimleri istisnai durumlar dışında Türkiye’de sadece Ankara’da ilinde düzenlenecektir.

Türkiye’de akupunktur uygulama yetkisi yalnızca Tıp Doktorları ve Diş Hekimlerinde olduğundan, eğitime sadece Tıp Doktorları ve Diş hekimleri katılabilmektedir. Türkiye dışında bulunan Asya ve Avrupa ülkelerinde, ‘Akupunktur’ lisans derecesi ve Akupunktur Doktoru (DAOM), Akupunktur Ustası (R.Ac) ilgili lisans ve yüksek lisans programları dahilinde eğitimler sunulmaktadır. Türkiye’de ‘Akupunktur Doktoru, akupunkturist’ ünvanları olmadığından ve sadece Tıp Doktorlarının ‘Akupunktur Uygulama Yetkisi’ altında verilen yetki ile akupunktur uygulanabilmektedir. Bu yetkiyi almamış Tıp Doktorlarının dahi akupunktur uygulama yetkisi bulunmamaktadır.

TCM Nutrisyon Programı, Türkiye’de Sağlık Bakanlığı’nın direktörlüğünde, Üniversitelerin GETAT bölümlerinin düzenlediği Akupunktur Sertifikasyon programında yer almamaktadır. Akupunktur uygulama ve sistematiğinde farklı bir konumda olduğundan, Türkiye’de bu eğitim programı düzenlenmemektedir. The Academy of Acupuncture (TAOA) ‘anın düzenlediği sertifikasyon sınavı ile yalnızca belgelendirilmektedir. Bunun dışında seminer katılımcılarına dört modülden oluşan ve toplam eğitim saatini içeren ‘Certificate of Attendance’ verilmektedir.

©2018 - 2021 TAoA (The Academy of Acupuncture) - Tüm Hakları Saklıdır